Od úmrtí Arnošta Lustiga uplyne v neděli 26. února již šest let

24. 2. 2017

Cena za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost s jeho jménem bude předána letos v květnu již pošesté.

 

Již šest let uplyne 26. února ode dne, kdy v Praze zemřel jeden z nejvýznamnějších českých literátů a publicista světového významu, autor celé řady děl s tématem holokaustu, Arnošt Lustig. Již šest let se rovněž uděluje Cena Arnošta Lustiga, a to každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Jejímu laureátovi za rok 2016 bude Cena udělena letos v květnu.

Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora a v jejím Výboru zasedá cela řada významných osobností, jakými jsou socioložka Jiřina Šiklová, advokát a vysokoškolský učitel Jaromír Císař, publicista Jefim Fištejn, generální ředitel České televize Petr Dvořák, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či lékař, profesor Jan Pirk, který je jeho předsedou. „Jde nám o to ukázat, že odvážné, statečné, lidské a spravedlivé osobnosti v české společnosti skutečně žijí, pracují, ovlivňují každodenní život,” říká prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory a jeden z původců myšlenky Ceny Pavel Smutný. Čestný výbor Ceny je pak jmenován každý rok a jeho předsednictví v letošním roce opět přijal předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka.

Historicky prvním laureátem Ceny Arnošta Lustiga za rok 2011 se stal pražský biskup mons. Václav Malý. Druhou laureátkou Ceny Arnošta Lustiga byla legendární česká hlasatelka Kamila Moučková. Třetím laureátem byl za rok 2013 zvolen letos v únoru zesnulý Bedřich Utitz. Za rok 2014 byl oceněn Petr Sýkora. Pátým laureátem Ceny se pro rok 2015 stal spisovatel Jiří Stránský, který po svém ocenění poznamenal: „Mít jiné názory ještě není žádná odvaha. Odvaha je, když dokážete tyto názory bránit. Teprve tehdy poznáte, co stojí a co nestojí za urputné bránění.”

Zasedání Výboru Ceny Arnošta Lustiga pro výběr laureáta za loňský rok proběhlo 8. února 2017 a jeho členové pod vedením profesora Pirka diskutovali o možných kandidátech. Další setkání, které proběhne v březnu, bude již volební. Cena Arnošta Lustiga za rok 2016 bude jejímu laureátovi předána v květnu během slavnostního ceremoniálu, který se uskuteční v rezidenci primátorky hl. města Prahy na Mariánském náměstí. V následujících týdnech po udílení Ceny se bude rovněž konat každoroční konference, která na Cenu Arnošta Lustiga a jeho odkaz přímo navazuje.

ARNOŠT LUSTIG se narodil 21. prosince 1926 v rodině pražského maloobchodníka. V roce 1941 byl z rasových důvodů vyloučen ze školy a poté se učil krejčím. O rok později byl transportován do terezínského ghetta, prošel koncentračními tábory v Buchenwaldu a Osvětimi. V březnu 1945 uprchl z pochodu smrti do Dachau a do konce války se skrýval v Praze. Holocaust z celé rodiny přežila pouze matka se sestrou, otec zahynul v plynové komoře v Osvětimi.

Je autorem mnoha románů, povídek a scénářů, řada jeho knih byla přeložena do více než dvaceti jazyků a bezpochyby patří k vrcholným dílům literatury tohoto století. Mezi jeho nejznámější díla patří Noc a naděje (1957), Démanty noci (1958), Tma nemá stín (1991), Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964); za román Krásné zelené oči (2000) byl navržen mezi kandidáty na Pulitzerovu cenu, v roce 2009 byl mezi čtrnácti nominovanými na mezinárodní Man Bookerovu cenu. V roce 2008 také získal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Arnošt Lustig zemřel 26. února roku 2011 v Praze.

foto: Markéta Mališová